Strona Główna .: wojsk-lek.org :.
Forum studentów wydziału Wojskowo-Lekarskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 319
.: wojsk-lek.org :. Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Książki
Mnichu

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 3841

PostForum: Niusy   Wysłany: 11 Lipiec 2014, 23:02   Temat: Książki
Aktualizacja 2014 rok

Pediatria
Do egzaminu praktycznego z pediatrii uczyłem się z poniżych. Polecam, zwłaszcza, że 2 pierwsze pozycje sa jednocześnie obowiązujące do LEK-u.
1. J.J. Pietrzyk, H. Szajewska, J. Mrukowicz (red.): ABC zabiegów w pediatrii, Medycyna Praktyczna 2010 http://medbook.com.pl/ksi...cyna-praktyczna
2. Anna Obuchowicz (red) - Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii, PZWL 2010 r. http://medbook.com.pl/ksi...-lekarskie-pzwl
3. skrypt z cywila

Książka ABC zabiegów w pediatrii nie jest stricte zaliczenie czy egzamin, a raczej stanowi takie ciekawe kompendium najważniejszych zabiegów, jakie na co dzień wykonuje się u dzieci i dorosłych (bo w większości to co robi się u osoby 16-letniej wygląda tak samo u osób dorosłych). Pozwala zrobić sobie niezbędne podstawy teoretyczne pod praktyczną naukę zawodu.


Medycyna ratunkowa i katastrof
1. wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji na rok 2010 (na za niedługo powinny wyjść wytyczne na 2015 rok)
2. Dla osób zainteresowanych polecam - Podręczny atlas zabiegów ratunkowych u dzieci. Zawiera on opis podstawowych zabiegów i procedur przydatnych u dzieci i dorosłych na SOR i nie tylko (np. jak wykonanie znieczulenia metodą Obersta, znieczulenie n. piszczelowego tylnego czy usunięcie wbitego haczyka)
http://medbook.com.pl/ksi...urban-&-partner


Choroby wewnętrzne
1. Mały Szczeklik ( nie musi być najnowszy)
2. Przewodnik badania przedmiotowego i podmiotowego Bates'a http://medbook.com.pl/ksi...drusik-termedia - z jego wersji kieszonkowej nie korzystałem.

Z obu tych książek korzystałem w nauce do egzaminu z interny i medycyny rodzinnej, a dzięki zawartej w nich wiedzy mogłem się czuć w miarę swobodnie na praktykach.
Nie polecam kupowania Dużego Szczeklika ("Interna Szczeklika"), gdyż chociaż zawiera ogrom wiedzy i pozwala naprawdę dobrze nauczyć się chorób wewnętrznych, to sami zauwazycie, że nie ma czasu na to, aby go dobrze opanować. Moim zdaniem lepiej je się dobrze nauczyć małego szczeklika+prezentacje z zajęć (co i tak jest dosyć trudnym zadaniem) i mieć dobre podstawy, niż silić się na nauczenie się 3000-stronicowej cegły, która jest obowiązująca do egzaminu specjalizacyjnego z interny.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 13 Lipiec 2013, 08:41   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
kowmed napisał/a:
Patrząc na zmiany które ostatnio nastąpiły jeśli chodzi o specjalizacje w wojsku(wejście rozporządzenia które mówi o tym, że dowódca nie może zabronić lekarzowi robienia specjalizacji ,a sam lekarz wręcz będzie zobligowany do tego by ją zrobić mając do dyspozycji szpitale wojskowe - myślę że przy 60 absolwentach po jednym roku MON konkurencja będzie niewielka) z tego wynika fakt że absolwent MON będzie miał o wiele łatwiejszy dostęp do wymarzonej dobrej specjalizacji niż lekarz po uczelni cywilnej


Obecnie studia medyczne trwają 6 lat . Różnią się one tym, że materiał, który poprzednio był rozłożony na 6 lat, teraz musicie opanować w 5, gdyż ostatni rok został przewidziany na zajęcia praktyczne w szpitalach klinicznych (taki pseudostaż). Powoduje to jednak, że o ile obecnie kończąc studia każdy szedł na płatny staż, gdzie uczył się najważniejszych rzeczy związanych z pracą lekarza, to u Was staż został wciągnięty w program studiów i przez to będzie on bezpłatny i najprawdopodobniej mniej się nauczycie w trakcie jego trwania, co w efekcie spowoduje, że jakość Waszego wykształcenia może być mocno obniżona.

To, że dowódca nie może zabronić robienia specjalizacji nie znaczy, żę musi na nią pozwolić. Jako podporucznicy będziecie mieć obowiązki na jednostkach wojskowych i dopiero po ich wypełnieniu będziecie mogli iść się kształcić. Kolejną sprawą jest fakt, że mało kto trafi na jednostkę blisko szpitala wojskowego, których jest kilka. Powoduje to, że robienie specjalizacji wcale nie musi być takie łatwe.
Robienie specjalizacji może się wiązać z tym, że zostaniecie przeniesieni z 1 końca Polski na 2, np. z Rzeszowa do Ełku, co Waszym rodzinom na pewno się nie spodoba.
kowmed napisał/a:
Bezpośrednio po 5 latach studiów lekarskich cywilnych nigdzie takich pieniędzy przez pierwsza lata na stażu i w czasie robienia specializacji nie dostaniesz

Blank napisał/a:
Jeśli chcesz być w przyszłości dobrym lekarzem to względy finansowe (choć to cholernie trudne) staraj się pomijać (nie tyle w czasie studiów co bardziej po nich).


Po studiach nie macie stażu, czyli od razu po zakończeniu studiów lekarze cywilni będą się mogli starać o przyjęcie na specjalizację. Faktycznie jest tak, że samo podstawowe wynagrodzenie jest wyższe w wojsku (bo chociaż i na rezydenturze i w stopniu ppor. dostaje się brutto ok. 3600zł, to jednak od wojskowych nie odciąga się kilku podatków, co sprawia, że ma się większą wypłatę na rękę), to jednak lekarz cywilny ma większe możliwości zarobkowania (dorabianie w POZ-ie, pogotowie, dyżury itd.) i przez to szybciej nabywa doświadczenia zawodowego (lekarz wojskowy może pracować tylko w 1 miejscu, nie może otworzyć własnej praktyki i nie może dorabiać np. w pogotowiu) co powoduje, że to cywil szybciej będzie się rozwijać zawodowo i będzie mieć większe możliwości, wyższe kwalifikacje, będzie mógł być na większej liczbie kursów, konferencji itp. rzeczy, co ma olbrzymie znaczenie w rozwoju zawodowym.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 1 Lipiec 2013, 18:19   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
andromedic1 napisał/a:
14. Czy istenieje możliwość podczas studiów wymiany z erasmusa?

15. słyszałem że do akademika/koszar jest zakaz wstępu osób trzecich(nawet rodziny). Czy to prawda?


Z tego co się orientowałem, to nie istnieje możliwość wymiany w ramach ERASMUS'a, gdyż podlegają jej tylko studenci cywilni, a studiując w ramach MON jest się kandydatem na żołnierza zawodowego. Nikt nie pozwoli żołnierzowi urwać się ze służby na 6 czy 10 miesięcy.

Koszary to teren jednostki wojskowej i z tego powodu mają tam wstęp tylko osoby posiadające przepustkę, czyt. nikt z rodziny, znajomych itd. nie ma tam wstępu.

andromedic1 napisał/a:
1. Czy w tym roku studia beda trwaly 5 lat czy 6 lat

Studia trwają 6 lat, tyle, że ostatni rok przewidziany jest na odbywanie praktyk w szpitalach klinicznych (taki mini-staż)

andromedic1 napisał/a:
12. Czy obecnie też po studiach mogą rzucić do pracy na jakąś pipidówę czy isteniej już teraz możliwość wyboru miejsca pracy?


Przede wszystkim jest to wojsko i gdzie będą Cię potrzebować, tam Cię wyślą. Państwo płaci, więc wymaga posłuszeństwa. Nie wiem czy to obecnie funkcjonuje, ale dawniej było tak, że przed zakończeniem studiów była lista miejsc pracy i po kolei wg średniej ze studiów każdy wybierał, gdzie chciał pójść.
  Temat: po studiach
Mnichu

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5014

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 1 Lipiec 2013, 18:07   Temat: po studiach
martu napisał/a:
Czy po ukończeniu studiów wojskowo lekarskich w ramach limitu MON trzeba wyjechać z miasta? Jestem z Łodzi i niezbyt mi się uśmiecha zostawiać potem to wszystko. Jak to jest do końca?

A takie dodatkowe pytanie, na jaki okres czasu podpisuje się obecnie kontrakt z wojskiem?


W Łodzi nie ma szpitala wojskowego, więc jest to niemal pewne, że po studiach będziesz musiała wyjechać z Łodzi. Na pewno na staż podyplomowy trzeba było wyjechać do 1 z 3 miejscowości - Gdańsk, Bydgoszcz, Wrocław.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 30 Czerwiec 2013, 09:37   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Z mojego punktu widzenia lepiej nie zastanawiać się ile punktów będzie potrzebne, tylko złożyć jeszcze papiery na inny kierunek, na który się dostaniecie i będzie Wam sprawiał radość (większość przypuszczalnie i tak się nie dostanie ani w tym ani w przyszłym roku). Potem pojechać na testy do Wrocławia, dać z siebie wszystko i wtedy na spokojnie ocenić sytuację. Teraz niczego się nie dowiecie, a zamartwianie się powoduje spadek Waszej kondycji i motywacji i może przyczynić się do porażki na testach.

Trzymam za Was kciuki. Pokażcie, że kandydacji na lekarzy są równie sprawni jak ludzie na zmech :wino: :pijaki:
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 7 Czerwiec 2013, 19:25   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Teraz po prostu idź w poniedziałek do WKU i zanieś im te dokumenty. Zobaczysz, czy Ci je przyjmą i co będzie dalej
  Temat: Wirtualna uczelnia - odpowiedź na podania
Mnichu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3028

PostForum: Uczelnia   Wysłany: 5 Maj 2013, 07:35   Temat: Wirtualna uczelnia - odpowiedź na podania
W wirtualnej uczelni w zakładce "Twoje studia" na samym dole listy znajduje się zakładka "Decyzje". Tam powinno być napisane czy Twoje pismo zostało rozpatrzone.
  Temat: Życiorys
Mnichu

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 3598

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 28 Kwiecień 2013, 16:49   Temat: Życiorys
Wpisując sobie w google "życiorys wojsko" wyskakuje jako 1 link wspaniały temat akurat z portalu wojsko-polskie.pl Link

Przed zadaniem pytania sprawdzcie w internecie
  Temat: Wirtualna uczelnia - odpowiedź na podania
Mnichu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3028

PostForum: Uczelnia   Wysłany: 28 Kwiecień 2013, 16:46   Temat: Wirtualna uczelnia - odpowiedź na podania
Jeżeli masz przepisany przedmiot, to powinnaś mieć ten przedmiot zaliczony w zakładce oceny

A co do praktyk, to raczej musisz iść do dziekanatu ;)
  Temat: Próg punktowy 2012
Mnichu

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5290

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 27 Kwiecień 2013, 15:46   Temat: Próg punktowy 2012
monii31 napisał/a:
A czemu w 2010 roku był aż taki niski próg?


Bo to był pierwszy rok po parunastuletniej przerwie, gdzie była rekrutacja od razu na I rok. I dlatego był niższy próg. Teraz są filmy promujące, coraz więcej osób o tym wie, więc coraz lepsi się staraj dostać.
  Temat: wzrok
Mnichu

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10732

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 27 Kwiecień 2013, 15:37   Temat: wzrok
chemikpg napisał/a:
Witam. Byłem wczoraj w RWKL i wszystkie badania poza wzrokiem przeszedłem bez żadnego problemu. Chciałbym sprecyzować, że wada wzorku nie może oscylować od 3-6D (pkt 3) jak sugerują niektórzy. Nie może być w żadnym razie większa niż 3D. Studiuję w Gdańsku i specjalnie wybrałem się do Ełku ze względu na odpowiednią przynależność WKU. Okulista po niezwykle nieeleganckiej rozmowie wpisał mi z premedytacją wadę na jedno i drugie oko -3,5. Przy wszystkich szkłach jakich używał do badania mojego wzroku zawsze odpowiadałem poprawnie na jego wskazania. Zapewniał mnie dodatkowo, że ta wada mnie nie dyskwalifikuje w postępowaniu. Innego zdania był lekarz orzecznik, który stwierdził, żebym oczekiwał na wiadomość o niezdolności. Teraz pytanie. Czy po zmianie od tego roku struktury działania WKL mam się od ewentualnej decyzji odwoływać do CWKL?


Zawsze możesz odwołać się do Komisji Lekarskiej wyższego szczebla. Ale zanim to zrobisz, to załatw sobie papiery, że masz mniejszą wade wzroku, żebyś nie aplikował na próżno.
  Temat: Wirtualna uczelnia - odpowiedź na podania
Mnichu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3028

PostForum: Uczelnia   Wysłany: 27 Kwiecień 2013, 15:33   Temat: Wirtualna uczelnia - odpowiedź na podania
A o jakie podanie chodzi?

Np. odpowiedź na podanie o wpis warunkowy można znaleźć w zakładce "przebieg studiów"
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 14 Kwiecień 2013, 13:00   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Z moich doświadczeń i obserwacji mogę powiedzieć, że na woj-leku nie jest lżej czy ciężej, tylko inaczej, gdyż dla przykładu u nas na 2 roku histologia gromiła ludzi, a na cywilu biochemia z 3-stopniowym egzaminem zbierała żniwo. Istotą nie jest zakres materiału jaki trzeba opanować, bo ten jest mniej więcej taki sam we wszystkich uczelniach (patrz standardy nauczania dla kierunku medycyna ), ale sposób w jaki jest on u nas egzekwowany. U nas większość zaliczeń i kartkówek jest opisowa, co wymaga ogarnięcia tematu w sposób całościowy, a jednocześnie wymaga większego nakładu pracy w stosunku do testów, które są na każdym kroku na wydziale lekarskim. Powoduje to, że jesteśmy chwaleni na klinikach, że mamy dobrze ugruntowane zdolności badania pacjenta, że znamy mniej więcej najważniejsze choroby i ich objawy, ale za to słabiej piszemy LEP/LEK.
Podsumowując, wybór wydziału wojskowo-lekarskiego czy lekarskiego jest w gruncie rzeczy wyborem między posiadaniem dobrych zdolności praktycznych, a zdawaniem dobrze testów.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 10 Marzec 2013, 22:54   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
monii31 napisał/a:
Nie taką czystość miałam na myśli. Większość ludzi pisze, że w wojsku praca jest bardziej sanitarna. Raczej dba się o zdrowych żołnierzy. Wiesz co mam na myśli:) Tak przynajmniej piszą. A Ty wiesz coś więcej?


Myślę, że po pójściu na zajęcia kliniczne i zobaczeniu, jak ogromna jest wiedza medyczna i jakich "cudów" można dokonać z pacjentem stwierdziłabyś, że nie po to uczyłaś się 6 lat, żeby po studiach zajmować się zabezpieczeniem sanitarnym pododdziału.

monii31 napisał/a:
Co do drugiego zdania. Podobno praca jest, tak samo miała być po farmacji, ale po nowej reformie już nie jest tak różowo.


Osobiście nie znam żadnego lekarza, który narzekałby na brak pracy. Poza tym zawsze możesz się zaciągnąć do wojska po studiach i pracę będziesz miała zapewnioną.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 10 Marzec 2013, 22:00   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
monii31 napisał/a:
Ale to też ma dobre strony - przynajmniej robota jest czysta


Nie wiem co rozumiesz przez czystą robotę, ale jeżeli chodzi Ci o to, że pacjenci są czyści, nieśmierdzący i bezkonfliktowi to myślę, że możesz się niemile zaskoczyć. Skoro trzon sił zbrojnych stanowią szeregowi, a Ci mają skończone gimnazjum, zawodówkę, a w porywach liceum to nie oczekiwałbym od nich fenomenalnej znajomości zasad higieny i kultury osobistej.

monii31 napisał/a:
Poza tym najważniejsze, że jest.


Z tego co mi wiadomo, to lekarze nigdy nie narzekali i raczej nie będą narzekać na brak pracy, więc nie rozumiem skąd taki argument.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 10 Marzec 2013, 21:41   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Nie straszę, a jedynie skłaniam do spojrzenia szerzej niż to obiecują pułownicy i generałowie z IWSZ i SG, bo lekarz w wojsku to nie praca jak w "Combat Hospital", a raczej codzienne wykonywanie czynności sanitarno-epidemiologicznych. Jak to określił profesor z higieny - "W wojsku lekarz nie leczy, tylko dba o zdrowie żołnierzy. Czynności czysto medyczne zajmują nie więcej niż 20% czasu pracy lekarza w wojsku". Na początku wiele osób tego nie rozumie, uważają, że to ich nie będzie dotyczyć, ale z czasem uświadamiają sobie, że nie po to uczą się tyle lat, żeby potem zajmować się rzeczami, które równie dobrze mógłby robić sanitariusz po tygodniowym przeszkoleniu.

Patrząc z innej strony - gdyby ktoś zajmował się tym co jest na filmach i serialach, czyli tzw. "trauma surgery" to szybko by się wypalił i stwiedził, że nie ma ochoty żyć w ciągłym stresie i strachu, czy znowu przywiozą młodego żołnierza z urwaną ręką czy może kolegę z jednostki we wstrząsie.
Jest wiele aspektów, które trzeba przemyśleć przed wstąpieniem w kamasze (i pieniądze są z nich najmniej istotne), a z których osoby po maturze nawet nie zdają sobie sprawy. Dlatego radzę dobrze się zastanowić, poczytać "niezależne forum o wojsku" i podjąć samodzielnie decyzję jak się chce spędzić najlepsze lata swojego życia.
  Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Mnichu

Odpowiedzi: 378
Wyświetleń: 101488

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 9 Marzec 2013, 16:59   Temat: rekrutacja 2013 wojsk-lek MON
Cytat:
Dobre, ale czy to jakoś wpłynie na mój wynik w biegu? ;)


Polecam robić wyrzuty nóg w tył(link). 3 serie z przerwami 1min, ilość powtórzeń tyle, żeby być na granicy tętna 150-160/min

benekzwidzewa napisał/a:
Ile osób mniej więcej nie kończy danego roku i całych studiów? Pytam, bo nawet po pierwszym roku jestem prawie niewypłacalny bo mała suma to to nie jest.


Myślę, że pieniądze nie są tutaj tak wielkim problemem (zawsze jakoś Wam to rozłożą na raty), a raczej warto się zastanowić, co MON może naprawdę Wam dać (nie to co obiecuje, ale co macie w umowie i przepisach), bo w wojsku zbyt wielu chorych ludzi nie ma.
  Temat: Podręczniki dla I roku!!!
Mnichu

Odpowiedzi: 101
Wyświetleń: 41164

PostForum: Pierwszaki   Wysłany: 3 Październik 2012, 17:09   Temat: Podręczniki dla I roku!!!
amelia_black napisał/a:
ogólnie na czym polega biostatyka, biologia molekularna, psychologia lekarska, prawo medyczne, socjologia w medycynie? - Czy któryś ze starszych roczników może pomóc?????


biostatystka - obliczanie na komputerze różnych zmiennych typu częstość zachorowania, odchylenia statystyczne itd.
biologia molekularna - u nas było to coś na kształt pogłębionej patofizjologii chorób układu krążenia.
psychologia lekarska - przychodzicie na oddział psychiatrii, słuchacie prelekcji na temat podstaw psychologii i idziecie do domu
prawo medyczne - całkiem ciekawe przedstawienie jak prawo reguluje określone czynności medyczne, np. orzekanie o śmierci pnia mózgu, kwestię tajemnicy lekarskiej i zawodowej.
socjologia w medycynie - nudne jak flaki z olejem zajęcia na których każdy wygłasza referat na nadany mu temat, np. na temat wpływu nikotynizmu na zdrowie społeczeństwa.
  Temat: plan zajęć, podział na grupy
Mnichu

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6247

PostForum: Pierwszaki   Wysłany: 29 Wrzesień 2012, 12:09   Temat: plan zajęć, podział na grupy
Nie ma kliniki biologii molekularnej ;)

Zajęcia z przedmiotu "biologia molekularna" u nas były prowadzone przez asystentów z "kliniki medycyny rodzinnej". Tam też powinniście się udać
  Temat: plan zajęć, podział na grupy
Mnichu

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6247

PostForum: Pierwszaki   Wysłany: 29 Wrzesień 2012, 11:11   Temat: plan zajęć, podział na grupy
My mieliśmy te zajęcia w sali seminaryjnej na I piętrze w WAM-ie, na oddziale medycyny rodzinnej, nadciśnienia tętniczego i czegoś tam jeszcze. Warto więc być chwilę wcześniej i zapytać się w klinice, gdzie te zajęcia się odbędą.
  Temat: plan zajęć, podział na grupy
Mnichu

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6247

PostForum: Pierwszaki   Wysłany: 27 Wrzesień 2012, 23:00   Temat: plan zajęć, podział na grupy
Gdzie najprawdopodobniej macie zajęcia (na podstawie doświadczeń wyższych lat):

- anatomia - zakład morfologii ul. Żeligowskiego 7/9
- biofizyka - pl. Hallera (ten budynek bliżej jednostki wojskowej)
- biologia medyczna - jak biofizyka
- biologia molekularna - oddział medycyny rodzinnej, szpital im. WAM na Żeromskiego
- biostatystyka - pl. Hallera parter
- chemia - jak biofizyka
- historia medycyny - ul. Żeligowskiego 7/9
- Historia wojskowej służby medycznej - ul. Żeligowskiego 7/9
- I pomoc - ul. Żeligowskiego 7/9
- informatyka - pl.Hallera, na parterze
- parazytologia - jak biofizyka
- prawo medyczne – różnie, zwykle pl. Hallera
- psychologia lekarska - szpital im. Babińskiego na ul. Aleksandrowskiej
- socjologia - ul. Żeligowskiego 7/9
- topografia - pl. Hallera, 2 piętro (piętro nad dziekanatem)

Pod wyżej wymienionymi adresami szukacie odpowiednich zakładów/klinik/katedr etc.
  Temat: plan zajęć, podział na grupy
Mnichu

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6247

PostForum: Pierwszaki   Wysłany: 26 Wrzesień 2012, 14:41   Temat: plan zajęć, podział na grupy
Z tego co wiem, to można zadzwonić do dziekanatu i tam się dowiedzieć o podziale na grupy. Tam także udzielą Wam wszelkich informacji odnośnie zajęć.
  Temat: W-F
Mnichu

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2626

PostForum: Pierwszaki   Wysłany: 25 Wrzesień 2012, 11:55   Temat: W-F
Wejdź na stronę studium W-F'u i sprawdz. Tam na pewno wszystko będzie napisane.
  Temat: wybór uczelni
Mnichu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9445

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 29 Sierpień 2012, 21:07   Temat: wybór uczelni
miki0008 napisał/a:
ciężkiej współpracy z prowadzącymi ze względu na charakterystykę "starej kadry WAM"


Ze starej gwardii WAM-u pozostało mało osób i z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Dlatego nawet nie sugeruj się tym. Ja osobiście z paroma wyjątkami bardzo lubię starych wamowców, bo przynajmniej mówią konkretnie i z jajem.

Wg mnie to najlepiej przyjedź na parę dni do Łodzi i potem do Szczecina, przejdź się po mieście, zobacz gdzie miałbyś zajęcia, jaki jest dojazd, ceny utrzymania się itd. Bo tak jak pisali poprzednicy, poziom nauczania jest porównywalny, a i tak w większości zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. A jak będzie Ci się dobrze mieszkało w danym mieście, to i studia łatwiej Ci będą szły.
  Temat: Przypisanie przedmiotow
Mnichu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7840

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 7 Sierpień 2012, 10:06   Temat: Przypisanie przedmiotow
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie pogadanie z prodziekanem i zaproponowanie, że chciałabyś różnice programowe (przedmioty wojskowe, wf itd.) odrabiać w czasie II roku, a te przedmioty które miałaś już w Katowicach w razie możliwości, żeby Ci zaliczył (czyli histologię, biochemię, fizjologię).

Jeżeli będziesz chciała (a zachęcam Cię do tego) to możesz też wziąć sobie na II semestr Twojego II roku jakieś przedmioty z roku III np. etykę, immunologię, taktykę, żeby ten kolejny rok nie spowodował, że będziesz w tyle. A tak będziesz mieć semestr w miarę lajtowy i potem trochę zajęć na II semestrze, tak że na III roku w II semetrze będziesz mieć już super lajt ;)
  Temat: Przypisanie przedmiotow
Mnichu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7840

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 6 Sierpień 2012, 22:13   Temat: Przypisanie przedmiotow
kasia1 napisał/a:
powinni mnie wpisac


Najwyżej to mogą Ci pójść na rękę i Ci zaliczyć lata/przedmioty. Zważ jednak na to, że teraz wchodzi nowy, krótszy program studiów medycznych, więc mogą być pewne perturbacje.

Tak jak piszę - pogadaj z prodziekanem i on odpowie Ci na wszystkie pytania. Myślę, że jest to wszystko do dogrania, ale spotkaj się z prof. Moczulskim i z nim wszystko obgadaj. Obecnie jest na urlopie, ale od września powinien już być.
  Temat: Przypisanie przedmiotow
Mnichu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7840

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 6 Sierpień 2012, 18:06   Temat: Przypisanie przedmiotow
Nie musisz zaczynać od nowa. Dostanie wpisu na kolejny rok zależy od decyzji prodziekana ds. dydaktyki i z nim powinnaś się kontaktować. Myślę, że nie powinno być z tym problemu.

Porównaj program studiów i ilość godzin z każdego przedmiotu kierunku w katowicach i w łodzi i w razie wypadku, że z danego przedmiotu miałaś mniej godzin niż w Łodzi, decyzja należy do kierownika katedry.

Jeżeli chcesz mieć przepisane tylko niektóre przedmioty, to musisz rozmawiać z kierownikiem zakładu/katedry która dany przedmiot prowadzi
  Temat: Przypisanie przedmiotow
Mnichu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 7840

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 6 Sierpień 2012, 17:36   Temat: Przypisanie przedmiotow
Czyli chcesz chodzić od II roku, ale mieć zaliczone przedmioty z I i II roku?
  Temat: Kilka pytań do studentów
Mnichu

Odpowiedzi: 1247
Wyświetleń: 286372

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 11 Lipiec 2012, 21:55   Temat: Kilka pytań do studentów
mazed napisał/a:
teraz sytuacja wojskowej sluzby zdrowia znacznie sie zmienia


w jakim sensie się zmienia? Jak szedłem na studia, też mówili, że sytuacja się zmienia, a póki co nie widać żadnych zmian.
  Temat: Kilka pytań do studentów
Mnichu

Odpowiedzi: 1247
Wyświetleń: 286372

PostForum: Kandydaci   Wysłany: 8 Lipiec 2012, 14:38   Temat: Kilka pytań do studentów
bilon napisał/a:
To w takim razie jak tak to wygląda to kto pracuje w szpitalach wojskowych? Wiem że nie ma tego tak wiele ale jednak, rozumiem że załapanie się do takiej placówki to kwestia znajomości?


Z tego co wiem jest coraz mniej szpitali wojskowych, bo nie opłaca się ich utrzymywanie. Taniej jest "wynająć" szpital cywilny, aby zajął się rannym/poszkodowanym żołnierzem, niż płacenie kilkuset milionów złotych na utrzymanie szpitali wojskowych, które notabene zajmują się głównie cywilami (do wojska idą ludzie zdrowi, więc bardzo rzadko korzystają z pomocy medycznej). Po co więc MON miałby płacić oficerom za leczenie cywilów, skoro mogą to robić lekarze opłacani przez ministerstwo zdrowia?

W szpitalach wojskowych pracują głównie lekarze cywilni. Dlaczego? Bo dla szpitali które stają się powoli przedsiębiorstwami które musza same na siebie zarabiać, bardziej opłacalne jest zatrudnienie lekarza cywila, który będzie cały czas na oddziale, będzie miał czas na dokształcanie się, dla którego szpital będzie głownym pracodawcą, a nie armia, niż zatrudnienie lekarza oficera, który w każdej chwili może zostać przeniesiony w inne miejsce w Polsce, ma inne obowiązki jak np. zabezpieczanie poligonów, strzelań czy nawet wyjazd na misje wojskowe/pokojowe i który często nie miał styczności z medycyną od kilku lat (bo np. nie dostał zgody przełożonego na robienie specki, a prowadzenie równocześnie własnej działalności medycznej np. w POZ-ie jest niedozwolone)

Mr_Sandman napisał/a:
Również usłyszałem, że obecnie podobno nie ma miejsc dla młodych wojskowych lekarzy po studiach w placówkach w dużych miastach. Po studiach głównie dostaje się przydzielenia wszędzie prócz "metropolii".


W szpitalach wojskowych są pojedyncze miejsca dla lekarzy, ale po pierwsze w stopniu kapitana albo wyżej (czyli kilka lat od skończenia studiów), po drugie którzy mają już zrobioną speckę (którą ciężko jest zrobić mając jednocześnie jednostkę na głowie), a po trzecie tylko w wybranych specjalnościach. Czyli jeżeli komuś zamarzy się robienie np. okulistyki czy interny, to jest bardzo nikła szansa na jej zrobienie, bo wojsko potrzebuje - chirurgów ogólnych, anestezjologów, ortopedów, psychiatrów, lekarzy medycyny ratunkowej, którzy na wypadek konfliktu zbrojnego będą w stanie leczyć urazy i zajmować się poszkodowanymi przed przekazaniem ich do szpitali obszaru kraju, gdzie uzyskają pomoc specjalistyczną.
 
Strona 1 z 11
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright © 2004-2018r by Pyro
Portal i Forum Wydziału Wojskowo - Lekarskiego