Strona Główna .: wojsk-lek.org :.
Forum studentów wydziału Wojskowo-Lekarskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wojskowo-lekarski, a ustawa o płatnym drugim kierunku
Autor Wiadomość
madzia6490 
Umie pisać

Wysłany: 21 Wrzesień 2013, 12:05   wojskowo-lekarski, a ustawa o płatnym drugim kierunku

Witam,
bardzo proszę o pomoc w odnalezieniu pytania jak ma się bycie absolwentem innej uczelni do studiowania medycyny finansowanej przez MON.
Otóż w przyszłym roku kończę 5-letnie studia magisterskie i chciałabym spróbować dostać się na wojskowo-lekarski.. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy w ogóle mogę ubiegać się o miejsce na tych studiach, skoro będę mieć już tytuł magistra. Ustawa o płatnym drugim kierunku trochę tutaj miesza, a czytając wszystkie ustawy o odpłatności za studia itp nie mogę się doszukać szczegółów na ten temat.

monii31 
szaman praktykant

Wysłany: 21 Wrzesień 2013, 12:53   

Wydaje mi się, że to nie ma żadnego znaczenia. W tym roku spotkałam ludzi, którzy skończyli licencjat i się podostawali lub próbowali się dostać. To tak jakbyś po ukończeniu jednych studiów chciała zacząć następne. Normalnie musiałabyś płacić, ale w tym wypadku MON sponsoruje Ci te studia. Zapytaj się w WKU, może będą coś wiedzieli, albo się dowiedzą. Możesz jeszcze zadzwonić do Łodzi i się zapytać. Wybacz moją ciekawość, można wiedzieć co studiujesz obecnie?

madzia6490 
Umie pisać

Wysłany: 21 Wrzesień 2013, 14:28   

Dziękuje Ci bardzo za podpowiedź :)
Obecnie studiuje analitykę medyczną na UJ, inaczej diagnostyka laboratoryjna jeżeli będzie Ci to coś więcej mówić ;)

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 25 Wrzesień 2013, 19:27   

Studia w ramach limitu MON są traktowane jako służba wojskowa, ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Zaleta jest taka że nie zależnie od tego czy wejdzie ta ustawa czy nie o drugim kierunku nie będziesz musiała płacić za te studia, chyba że z nich zrezygnujesz (kwota do zwrotu jest napisana w kontrakcie, który podpisujesz). Jeżeli chodzi o termin rekrutacji to masz na stronie WSO. Rekrutacja zaczyna się na wiosnę wieć musisz pilnować i moje pytanie pomocnicze czy masz jakieś problemy zdrowotne ???
Wady na których ludzie najczęściej lecą to wada wzroku i zakażenie WZW, ewentualnie podwyższone ASPT,ALT, bilitubina i glukoza.

madzia6490 
Umie pisać

Wysłany: 26 Wrzesień 2013, 15:33   

Dzięki, że i Ty mnie utwierdziłeś w przekonaniu że to nie stanowi żadnego problemu ;)
Nie mam właśnie problemów zdrowotnych tego typu, ani w zasadzie żadnych innych na szczęście ;)
Zawsze mi się medycyna marzyła, a dodatkowym plusem jest to że nie musiałabym z własnej kieszeni wykładać tylu tysięcy na kolejne studia.. Ale zdaje sobie sprawę również i z minusów studiowania z ramienia MON-u. Chociaż człowiek to musi się przekonać na własnej skórze czy warto czy nie.. ;]

[ Dodano: 11 Październik 2013, 20:33 ]
Poruszam temat jeszcze raz ponieważ zgodnie z tą ustawą jednak obowiązuje odpłatność za drugi kierunek na wydziale wojskowo - lekarskim, chyba że po prostu źle to interpretuje.. Najlepiej będzie tam zadzwonić, ale gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pewne informacje, bardzo proszę o odpowiedź.

http://www.umed.pl/pl/inf...nie_57_2013.pdf

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 3 Listopad 2013, 01:04   

madzia6490 napisał/a:
Dzięki, że i Ty mnie utwierdziłeś w przekonaniu że to nie stanowi żadnego problemu ;)
Nie mam właśnie problemów zdrowotnych tego typu, ani w zasadzie żadnych innych na szczęście ;)
Zawsze mi się medycyna marzyła, a dodatkowym plusem jest to że nie musiałabym z własnej kieszeni wykładać tylu tysięcy na kolejne studia.. Ale zdaje sobie sprawę również i z minusów studiowania z ramienia MON-u. Chociaż człowiek to musi się przekonać na własnej skórze czy warto czy nie.. ;]

Poruszam temat jeszcze raz ponieważ zgodnie z tą ustawą jednak obowiązuje odpłatność za drugi kierunek na wydziale wojskowo - lekarskim, chyba że po prostu źle to interpretuje.. Najlepiej będzie tam zadzwonić, ale gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pewne informacje, bardzo proszę o odpowiedź.

jak już pisałem wcześniej jest to służba i koszty bierze na siebie MON!!!!!!!!!! Czytaj ze zrozumieniem albo nie podchodź do tych studiów!!!!!
Czym innym jest studiowanie na Wydziale jako student cywilny a czym innym jako mundurowy. Są to inne środki !!!!!!

madzia6490 
Umie pisać

Wysłany: 3 Listopad 2013, 21:51   

Jeśli masz mnie marać i robić ze mnie idiotkę która czytać ze zrozumieniem nie potrafi to sobie oszczędź.
Dzwoniłam na wydział i Pani z dziekanatu mnie poinformowała że nawet na studiach finansowanych przez MON ta ustawa obowiązuje. Powiedziałam jej że to nie ma sensu najpierw za studia płacić a później podpisać kontarakt i je "odpracować". Skwitowała mi to że w sumie to nie wie i oni dopiero gdzieś pojadą na szkolenie i się dowiedzą, ale w całej Polsce to obowiązuje więc u nich też.

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 12 Listopad 2013, 09:07   

Ale jak już pisałem TY służysz w wojsku i to wojsko a nie Ty musi Tobie zagwarantować warunki do nauki. I to jest sprawa MONu a nie Twoja. Ty zgodnie z umową musisz skończyć studia, a cała reszta to kwestia MONu. Po co dzwoniłaś do dziekanatu na Hallera ???? A dzwoniłaś do WSO lub Inspektoratu żeby rozwiązać tą kwestię ??? Są to jedyne instytucje władne a nie dziekanat wydziału. W najgorszym wypadku zrobią z Tobą to samo co zrobili z wieczorowymi jak podpisywali umowę z MONem czyli zwiększą koszty kształcenia. Pomyślałas o tym ???

madzia6490 
Umie pisać

Wysłany: 13 Listopad 2013, 12:55   

Tak, zgadzam się wielu rzeczy jeszcze nie wiem, ale staram się dowiedzieć. Po co do dziekanatu? Z przyzwyczajenia że na studiach różne rzeczy załatwia się właśnie w dziekanacie i do głowy by mi nie przyszło, że osoby które "w tym siedzą" nie będą miały pojęcia. Może to nawet nie ich sprawa, ale jednak powinny się i tak miej więcej orientować. Dzięki za podsunięcie pomysł żeby zadzwonić w inne miejsca. Jestem wdzięczna że chcesz mi pomóc i podajesz takie solidne wytłumaczenie, mam nadzieję że masz rację, bo ja na prawdę na siłę nie szukam problemu, ja po prostu nie chce się później rozczarować..

tzoladek 
Umie pisać

Wysłany: 13 Listopad 2013, 19:08   

Zgodnie z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym (obowiązującej z dniem 1.10.2011) studenci uczelni wojskowi nawet nie figurują w krajowym rejestrze ects. Jest to rodzaj inwentarza, który nalicza, kto ile już zużył darmowych ects-ów.

Studia w ramach MON-u (mimo, że są ciągle w trybie stacjonarnym) nie są finansowane z tych samych źródeł, co studia cywilne. Tutaj dostajesz darmową naukę, którą w przyszłości spłacasz swoją praktyką lekarską dla wojska.

Studiowanie w wojsku, a na cywilnych zasadach... to całkiem dwa odmienne stany studiowania i nie można łączyć ich konsekwencji . Mam na myśli tutaj sumowanie ects-ów z kierunku mon-owskiego i cywilnego.

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 14 Listopad 2013, 15:10   

madzia6490 napisał/a:
Tak, zgadzam się wielu rzeczy jeszcze nie wiem, ale staram się dowiedzieć. Po co do dziekanatu? Z przyzwyczajenia że na studiach różne rzeczy załatwia się właśnie w dziekanacie i do głowy by mi nie przyszło, że osoby które "w tym siedzą" nie będą miały pojęcia. Może to nawet nie ich sprawa, ale jednak powinny się i tak miej więcej orientować. Dzięki za podsunięcie pomysł żeby zadzwonić w inne miejsca. Jestem wdzięczna że chcesz mi pomóc i podajesz takie solidne wytłumaczenie, mam nadzieję że masz rację, bo ja na prawdę na siłę nie szukam problemu, ja po prostu nie chce się później rozczarować..

Na studiach MONowskich w Łodzi podlegasz de facto pod trze jak nie cztery instytucje i musisz zrozumieć złożoność problemu.
I tak Wydział Wojskowo-Lekarski zapewnia Tobie wykształcenie- jesteś jego studentem i względem regulaminu zaliczenia studiów podlegasz takim samym zasadą jak każdy inny student.
WSO we Wrocławiu daje Tobie gwiazdki oficerskie i to jego wewnętrznym regulaminom podlegasz jako podchorąży zmechu, i tak samo musisz po zakończonych studiach lekarskich zdać egzamin oficerski.
WCKMed daje Tobie fizycznie wikt i opierunek oraz reguluje Twój rytm dobowy (życie, nauka, imprezy, służby itp).
Instytucją która to wszystko scala a przynajmniej próbuje scalić jest Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia który niedługo zostanie rozwiązany ale to inna kwestia.
Przez takie rozbicie zawsze powstają jakieś zgrzyty i nie porozumienia. Przykład jest z powtarzaniem roku, i kilkoma innymi sprawami.
Spójrz na samą kwestię rekrutacji która jest zupełnie inna niż na innych uczelniach.
Tak samo jest z kwestią służby, radze zaznajomić sie z rozdziałem o kandydatach na żołnierzy zawodowych w ustawie pragmatycznej.

madzia6490 
Umie pisać

Wysłany: 14 Listopad 2013, 18:31   

Po tym co napisałeś rozumiem złożoność problemu. Teraz mam nadzieję że po prostu mi się uda, bo wiem że będzie ciężko, że wiele rzeczy mnie zaskoczy, ale motywację mam silną ;)
Pozdrawiam!

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 14 Listopad 2013, 22:28   

Dlatego mówiłem że po co dzwoniłaś do dziekanatu. On odpowiada tylko i wyłącznie za studia czyli kształcenie i zrobienie z Ciebie lekarza. Inne instytucje mają swoje odrębne zadania. Co Tobie miały powiedzieć panie z dziekanatu jak one nic nie wiedziały ?? Śp p. Helenka to by najpierw ****** a potem by się dowiedziała i odpowiedziała. Ale niestety nie ma jej już na tym świecie(co dla niektórych to stety)

Halo, słownictwo! - mod.

Ostatnio zmieniony przez AgaM 14 Listopad 2013, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  

rolama 
Umie pisać

Wysłany: 9 Luty 2014, 22:04   

madzia6490 napisał/a:

Witaj, chciałabym rozwiać trochę Twoje wątpliwości odnośnie płacenia za drugi kierunek studiów, a więc nie do końca jest tak, że nas to nie obowiązuje, w tym roku wisi nad częścią osób od nas z pierwszego roku płatność za wykorzystane punkty ECTSy za studia rozpoczęte po 1 października 2013 roku, jeśli zaczęłaś studia wcześniej nic Cię nie obowiązuje ponieważ prawo nie działa wstecz. Próbujemy walczyć z tą płatnością, jednak nie mamy jeszcze żadnych pewnych informacji. Bynajmniej uczelnia i dziekanat domagają się pieniędzy, ponieważ twierdzą, że kwota w umowie nie obejmuje opłaty za studia, tylko za koszta wojskowe, natomiast jeśli chodzi o studia to jesteśmy traktowani jako studenci stacjonarni. Jeśli będę miała jakieś konkretne informacje, to mogę Ci dać znać.

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 15 Luty 2014, 17:41   

Ta sprawa powinna zostać rozstrzygnięta z jednego bardzo prostego powodu. Wszelkie zobowiązania finansowe na linii podchorąży UMed powinno opłacać wojsko.
To że MON ma to w nosie to inna kwestia.
Za moich czasów jak podpisywało się kontrakt i był student wieczorowy to miał kwotę podwyższoną o koszty opłaty za wieczorówkę. Dlaczego tutaj tak samo nie może być ????

rolama 
Umie pisać

Wysłany: 13 Marzec 2014, 19:31   

Znaczy nie do konca tak jest. Wedlug uczelni jestesmy studentami dziennymi, a nasze kontrakty obejmuja kwote utrzymania nas przez wojsko.

Tutsi 
Umie pisać

Wysłany: 16 Marzec 2014, 14:49   

rolma, nasze kontrakty obejmują też dobrych kilkadziesiąt tysięcy za nasze kształcenie :)

bucek 
konował
por. lek.

Wysłany: 16 Marzec 2014, 21:32   

Ja to określę w ten sposób. Matka armia nakarmi wyżywi i kasę da.
Jeżeli dla kogoś jest to drugi kierunek i w myśl ustawy musi płacić nic prostszego napisać do rektora WSO o refundację kosztów związanych z poniesionymi nakładami na naukę.
Za mojej kadencji podobny numer był ze studentami wieczorowymi.
Uczelnia brała na siebie koszty opłat za studia wieczorowe w zamian "rachunek" podpisywany na początku był o te koszty "powiększony" koniec wielkiej filozofii.
WSO musi zapewnić podchorązemu warunki kształcenia, nawet jeśli będzie musiało wywalić w niego 100 tyś PLN więcej przez te 6 lat

rolama 
Umie pisać

Wysłany: 16 Marzec 2014, 23:06   

Tutsi napisał/a:
rolma, nasze kontrakty obejmują też dobrych kilkadziesiąt tysięcy za nasze kształcenie :)

Ja tylko mówię jakie informacje i odpowiedzi uzyskaliśmy po zainteresowaniu tym tematem. A kontrakt podobno nie obejmuje opłat za kierunek.

Odpowiedz do tematu